Maruchan Ramen Chicken Flavor, 12 ct, 36 oz

371 reviews - By: Maruchan

Maruchan Ramen Chicken Flavor, 12 ct, 36 oz
MSRP : $3.46

Sale : $1.94
Sold & shipped by Walmart
Enjoy a tasty, quick meal with Chicken Maruchan Instant Lunch Flavors Chicken, 12-Count. You can make each serving of ramen in under five minutes in the microwave or on the stove top. This Maruchan chicken 36-oz box comes with 12 packs of noodles, each with a chicken flavor packet.

Maruchan Instant Lunch Flavors 12-Count Chicken:
  • Pack of 12
  • 3-oz packages
  • Maruchan ramen chicken flavor
  • Net weight of 36 oz
Enjoy a tasty, quick meal with Chicken Maruchan Instant Lunch Flavors Chicken, 12-Count. You can make each serving of ramen in under five minutes in the microwave or on the stove top. This Maruchan chicken 36-oz box comes with 12 packs of noodles, each with a chicken flavor packet.

Phudgee

Maruchan is the ONLY ramen!!

Maruchan ramen is the best ramen. Especially the chicken flavor. I love it so much I got the maruchan dude tattoo'd on my forearm!

JKT1832

Tasty, cheap and fast

You can't argue with tasty, cheap and fast. I love Ramen and I eat it often. I like to zip mine up with some hot chili sauce but it's still a very simple meal that I enjoy and it doesn't break the budget and I can make and eat it in under 10 minutes.

msdsks

YUMMY

My family loves this Ramen. I cook it without adding the flavor packet - too much sodium. I cook it different than the package says. I get a frypan and add a little olive oil. When hot I add the noodles (after breaking them up). Then I start adding whatever I'm in the mood for: onion & garlic powder. Low sodium soy sauce, seaseame oil, plum sauce, brown sugar,, whatever I have on hand, Sometimes I had canned pineapple. Once added left over shrimp from the night before. Then I pan fry the whole thing. I use to boil the noodles in the micro. That's good too. for about a min or so, drain and add to fry pan. Enjoy.

mrblueu

The best is the price

Seriously, the price is what this product has going for it. You get 12 packages for about $2.25. That's approximately $0.18 cents per package. Watch the nutri info because it is very confusing the way it is listed here. Still, I would recommend this product for an occasional lunch and the convenience it provides.

Product3

ramen noodles

Great on a low budget.